Abdita

Z wielu rzeczy mogłabym w życiu zrezygnować.

Z książek - nie.

Renata Lis - "Lesbos"

Lesbos - Renata Lis

Główny temat tej ksiażki to (co się w trakcie okazuje po części nieprawdą) zupełnie nie moje klimaty.
Ale jak to jest napisane..., jak to jest napisane...

"rajd życia


rowerek
na trzech
kółkach
z ojcowską
asekuracją
hulajnoga
wyścigówka
skuter
yamaha
wóz terenowy
karawan

i po rajdzie"
(Nie)śmiertelnie - Bogumiła Żongołłowicz

Z tomu "(Nie)śmiertelnie" Bogumiły Żongołłowicz

Z tomu "55 wierszy" Thomasa Hardy`ego w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka

Żebrak - Jarosław Mikołajewski
Z tomiku "Żebrak" Jarosława Mikołajewskiego
Z tomiku "Żebrak" Jarosława Mikołajewskiego

Praca Kęstutisa Kasparaviciusa, litewskiego artysty, który robi też cudne książeczki dla dzeci. Takie coś przyjemnie by było mieć na ścianie, naprzeciwko ulubionego miejsca do czytania.

Źródło materiału: http://fineartamerica.com/products/books-and-little-bird-kestutis-kasparavicius-acrylic-print.html
"Wszystka miłość zwraca się do miłości, która ją zrodziła. Nawet pamięć nie jest potrzebna dla miłości. Jest kraj żywych i kraj zmarłych, a mostem między nimi jest miłość. I tylko ona przetrwa, tylko ona ma znaczenie."
Most San Luis Rey - Thornton Wilder, Adam Kaska

Thornton Wilder - "Most San Luis Rey"

"Przepaść między wiarą i faktami jest większa, niż się na ogół przypuszcza."
Most San Luis Rey - Thornton Wilder, Adam Kaska

Thornton Wilder - "Most San Luis Rey"

"Wielu ludzi, którzy oddawali się całe życie miłości zmysłowej, nie powie nam o miłości tyle, ile dziecko, które wczoraj straciło psa."
Most San Luis Rey - Thornton Wilder, Adam Kaska

Thornton Wilder - "Most San Luis Rey"

Michał Głowiński - "Zła mowa"

Zła mowa - Michał Głowiński

Mimo, że upłynęło od czasu pisania tych notatek wiele lat czyta się to doskonale. Niestety, bardzo też aktualnie. NIESTETY!

Jerzy Ficowski - Lodorosty i bluszczary

Lodorosty i bluszczary - Jerzy Ficowski, Małgorzata Gosia Herba

Pięknie ilustrowany obszerny tom wierszy dla dzieci, ale wcale nie tylko. Dorosły będzie miał z czytania równie dużą przyjemność. Oprócz ciepłego spojrzenia na świat uderza w tych tekstach niesamowicie piękna polszczyzna. Elegancka, urozmaicona, bogata. Czytanie uzmysławia jak prymitywnym językiem posługujemy się dzisiaj. Nie tylko rozmawiając. Mam na myśli również współczesnych autorów książek, niestety.

Julian Tuwim, Małgorzata Gurowska, Joanna Ruszczyk - Lokomotywa/IDEOLO

Lokomotywa/IDEOLO - Malgorzata Gurowska, Julian Tuwim, Joanna Ruszczyk

Projekt graficzny może i ciekawy, ale też bez przesady. Treść dla mnie nie do przyjęcia. Autorki w sposób kompletnie dowolny wykorzystują znany wiersz Tuwima wsadzając do pociągu co tylko im się spodoba, z założenia to co im się w świecie nie podoba. Teksty to mieszanina bezładna fragmentów innych wierszy i wypowiedzi Tuwima. Pojedyncze zdania wyrwane z kontekstu, ale mające kojarzyć się z okropieństwem wojny i już tak bardzo ogólnie z Holokaustem. Do tego są teksty autorek. Na przykład spis konfliktów zbrojnych toczących się aktualnie na świecie. Niestety większość tych tekstów dotyczy tego, jak ludzkość okropnie traktuje zwierzęta, nie tylko te hodowane na ubój. Jest też wymieniony cyrk, badania medyczne na zwierzętach, jest też trochę szerzej pojętej ekologii.

 

Niestety to te zestawienia są dla mnie nie do przyjęcia. W moim mniemaniu postawienie w jednym rzędzie, wrzucenie do jednego worka wojny, ludobójstwa i znęcania się, nawet najokrutniejszego, nad zwierzętami to obrzydliwe nadużycie. Mówiąc wprost - dla mnie ktoś, kto potrafi zrobić takie porównanie, jest równie złym, a przede wszystkim głupim człowiekiem jak ci, którzy znęcają się nad zwierzętami. Z całym szacunkiem dla zwierząt.

"(...) bo żadna podróż nie jest urzeczywistnieniem. choć każda jest nadzieją."
Rachunki włóczęgi - Jarosław Iwaszkiewicz

Jarosław Iwaszkiewicz - "Rachunki włóczęgi"

"niczego nie żałuję o nic się nie winię
namęczyłem się dosyć za skrzynię lub urnę"
Względy - Henryk Bereza

Henryk Bereza - "Względy"

Stanisław Grochowiak, z tomu "Menuet z pogrzebaczem"

 

Marcin Król - "Lepiej już było"

Lepiej już było - Marcin Król

Na pewno książka niełatwa, szczególnie dla nie-humanistów, niemniej pisana klarownym, bardzo skondensowanym językiem. Tylko dla tych, którzy bezmyślność, brak namysłu nad rzeczywistością uważają za największą wadę ludzkości.

 

Niestety chyba nie nastraja optymistycznie, choć żadne straszenie nie jest zamiarem autora. Natomiast daje okazję do wielu przemyśleń, pozwala zapoznać się z jakimś podsumowaniem wiedzy człowieka mądrego i doświadczonego nie tylko życiowo ale i zawodowo.

 

Na pewno warto.

 

Mark Miodownik - "W rzeczy samej"

W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu - Mark Miodownik, Dariusz Żukowski

Dla tych którzy lubią czytać tradycyjne książki z kubkiem w ręku i czymś słodkim pod ręką doskonałe rozdziały o papierze, porcelanie i czekoladzie. Ale uwaga, tekst w mocny sposób wzmaga apetyt na kosteczkę czekolady, lepiej przygotować zawczasu ;-)