"Klasyczne miary i świat współczesny. Z Zygmuntem Kubiakiem rozmawia Paweł Czapczyk"

Klasyczne miary i świat współczesny. Z Zygmuntem Kubiakiem rozmawia Paweł Czapczyk - Zygmunt Kubiak, Paweł Czapczyk

Nieczęsto zdarza mi się porzucić książkę niedoczytaną. Niestety rozmowy Pawła Czapczyka z Zygmuntem Kubiakiem to chyba najgorsze wywiady z niewątpliwie ciekawym człowiekiem jakie udało mi się czytać. A jest to gatunek który bardzo lubię.

 

Żeby dać szansę powiedzenia czegoś ciekawego rozmówcy nie wystarczy przygotować sporego zapasu bardzo mądrych cytatów osób z najwyższej intelektualnej półki i strzelać nimi bezmyślnie. Czasem trzeba posłuchać uważnie i dać się wypowiedzieć drugiej stronie do końca. Po prostu. Tutaj mamy właściwie bardziej rozmowę Pawła Czapczyka z Pawłem Czapczykiem niż z Zygmuntem Kubiakiem. Jak tylko ten ostatni powie coś co wydaje się nam początkiem interesującego wątku natychmiast pojawia się kolejny, niezmiernie mądry cytat i pytanie. Jak jeden cytat odnosi się powiedzmy do literatury to następny na pewno będzie dotyczył polityki albo jakiejś kontrowersyjnej postaci albo historii i na pewno nie będzie między nimi żadnego związku.

 

Jest tu gdzieś między tymi kompulsywnie zadawanym pytaniami masa niezwykłej, i tej zwykłej życiowej, mądrości Zygmunta Kubiaka, ale niestety trudno ją wyłowić, przemyśleć i wziąć do serca.

 

Jedyne czego nie brakuje Panu Czapczykowi, to ogromnej atencji, czy wręcz uwielbienia dla interlokutora. Ale to jak widać nie wystarcza na stworzenie dobrej książki, a nawet w pewien sposób wyrządziło krzywdę Zygmuntowi Kubiakowi.

Brrr…, nie polecam