"Mądrość - i to było najboleśniejsze poznanie - nie tylko nie była w stanie ochronić przed robieniem głupstw, ale przede wszystkim nie była nawet rękojmią, że cios, który otrzymasz z powodu odrobiny głupoty, której nie udało ci się pozbyć, nie powali cię całego razem z górami twej mądrości. Tarcza mądrości była wykuta z miękkiego metalu. Jakże łatwo się przedziurawiła.

----------------------------

Nie mam koguciego serca i nie wystarcza mi wyśpiewywanie oczarowania pięknem świata. Dziesiątki lat uczyły mnie zadawać pytania, a im mniej było odpowiedzi, tym więcej pytań biło mi w sercu, a gdy w końcu zaczęło mi się wydawać, że mądrość uciszyła jego powierzchnię, zaraz się okazało, że wystarczyło ziarnko piasku, liść, który opadł znienacka, aby wzbudzić wysokie fale, w których szybko zatonęło. W niczym nie pomagała mi cała wiedza, na nic cała mądrość, w którą wciąż bezskutecznie ubierałem się jak w niemożliwą do przebicia zbroję.

----------------------------

W końcu ponownie sam siebie pytałem, czy jednak nie ma racji Pedro. Jak to on mówił? „Nie mędrkuj, doktorze, nie mędrkuj. Rozłóż szeroko ręce i obejmij wszystko, co tylko ci się zmieści w ramionach"."
Pieśń koguta - Viktor Fischl, Krzysztof Rejmer

Viktor Fischl - "Pieśń koguta"