Renata Gorczyńska - "Szkice portugalskie"

Szkice portugalskie - Renata Gorczyńska

Do czytania tej książki powinno się zasiąść z dwiema kartkami i czymś do pisania. Na jednej dobrze by było wynotować wszystkie miejsca, które ma się ochotę odwiedzić po przeczytaniu opisów autorki. Ba! Jeśli kto ma takie możliwości. Nie chodzi tu tylko o sam wyjazd do odległego jednak kraju a o włóczęgę po różnych mało znanych i dostępnych miejscach.

 

Na drugiej książki, o których wspomina, ewentualnie hasła do dalszego, wnikliwszego podrążenia.

 

Książka jest niewielka objętościowo ale podaje masę niezmiernie ciekawych informacji na przeróżne tematy - turystyka, historia, literatura, religia, sztuka. Czego tu nie ma! Ciekawy rozdział o polskich wojennych emigrantach, o najsłynniejszej księgarni Lello, o studiowaniu w Portugalii i o templariuszach. Bardzo ciekawy opis domu - muzeum Fernandao Pessoi. Myślę, że musi to być niezmiernie interesująco urządzone miejsce. Co oczywiste sporo o odkryciach geograficznych i niewolnictwie.

 

I taki zabawny drobiazg. Zdaniem Autorki w Portugalii nigdzie nie można trafić - brak oznakowań, skomplikowane drogi, pech? Mimo, że GPS jest cały czas w użyciu a ludzie życzliwi i starają się pomóc.