Roberto Salvadori - "Pejzaże miasta"

Pejzaże miasta - Roberto Salvadori

Roberto Salvadori to eseista bardzo przeze mnie lubiany.  Może głównie dlatego, że niezależnie od tematu dużo w jego pisaniu odniesień do sztuki i literatury i to odniesień bardzo ciekawych. W tym tomie zebrano teksty bardzo różnorodne, dotyczące ogólnie miasta, metropolii.

 

Pierwsza część to miasto od strony teoretycznej powiedzmy - „Miasto mieszczańskie”, „Miasto nazistowskie”, „Miasto metafizyczne” ale i związane ze znaczeniem miasta w sztuce - „Miasta Itala Calvina”. Te testy pochodzą z Zeszytów Literackich.

 

Część druga, chyba najciekawsza, to portrety miast raczej znanych,  powiedzmy środkowoeuropejskich - Lwów, Wrocław, Ołomuniec, Wilno i inne. Najciekawsze są dwa zestawienia, porównania „Drezno i Lipsk” oraz „Z Wiednia do Budapesztu”. Każdy rozdział to bardzo osobisty, skondensowany reportaż. Przy czym ważna jest zarówno sama podróż  jak i poszukiwanie tożsamości danego miejsca. Pierwodruki z dodatku kulturalnego Rzeczpospolitej.

 

I ostatnia, najkrótsza część z miesięcznika „Architektura-Murator” to szkice urbanistyczno-architektoniczne, ciekawe również przez to, że opisują miejsca mniej znane - Roubaix, Tabarka, Zlin (rodziny Bata) albo pewne tylko fragmenty miast znanych.

 

Całość nieduża, pisana w sposób bardzo skondensowany (co lubię), dająca dużo do myślenia.