Dwie rozmowy z Balthusem

Pod prąd. Rozmowy z Costanzo Costantinim - Constanzo Constantini, Balthus, Jan Maria Kłoczowski Balthus. Samotny wędrowiec w krainie malarstwa. Rozmowy z Francoise Jaunin - Krzysztof Zabłocki, Balthus, Francoise Jaunin

Dwie książki z rozmowami z ciekawym i jak mówią tajemniczym artystą polskiego pochodzenia, Balthusem.

 

"Samotny wędrowiec w krainie malarstwa", czyli rozmowy z Francoise Jaunin to niewielka książeczka ale rozmowy treściwe, ciekawe. Można się z tego wywiadu sporo dowiedzieć i o samej postaci malarza i o jego obrazach czy spojrzeniu na malarstwo.

 

Druga pozycja, "Pod prąd" gdzie pytającym jest Costanzo Costantini raczej nużąca i denerwująca. W pewnym sensie o Balthusie dowiedzieć się tu można najmniej. Większość pytań to rzucane jedno po drugim: czy znał Pan X, co myśli Pan o Y, czy Y to prawda że X nie znosił Y itd., itp. Gdzie oczywiście X, Y i wszyscy inni to wielkie postacie ze świata sztuki, kultury, czy w ogóle z wielkiego świata bo zdarzają się też na przykład politycy. To są, krótko mówiąc plotki (żeby nie powiedzieć ploty) a nie rozmowa. Oczywiście, poprzez opinie o innych też można się czegoś ciekawego dowiedzieć o człowieku, bo to w końcu pokazuje jakoś na przykład jego stosunek do sztuki. Tyle tylko, że jeszcze trzeba spokojnie wysłuchać odpowiedzi. Costantini nie słucha, nie robi żadnych powiązań między pytaniami, często je powtarza jakby nie pamiętając, że już je zadał. I, co gorsza, przerywa niezbyt grzecznie jeśli wypowiedź Balthusa przekracza kilka zdań, a jeszcze nie daj boże schodzi na jakąś ciekawą anegdotę czy inny temat.